D3A získalo první cenu v soutěži o návrh na Parkovací domy A, B, Skywalk a Plaza na Letišti Václava Havla Praha
Naše kancelář zvítězila ve dvoukolové anonymní soutěži organizované Letištěm Václava Havla Praha. Soutěž se týkala návrhu řešení prostor před terminálem 2 a zahrnovala řešení dopravy, prostor přilehlé plazy, parkovacích domů a spojovacího krytého prostoru skywalk s množstvím funkcí. Vítězný návrh i návrhy dalších soutěžních týmů je možné si prohlédnout přímo v prostorách letiště nebo na webových stránkách:
ČKA: https://www.cka.cz/cs/souteze/vysledky/parkovaci-domy-a-b-skywalk-a-plaza-na-letisti-vaclava-havla-praha
Archiweb: https://www.archiweb.cz/n/vystavy/letiste-vaclava-havla-uprava-prostoru-pred-terminalem-2
Česká televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2707232-prazske-letiste-ziska-tisic-parkovacich-mist-i-skywalk-podivejte-se-jak-se-areal#articlewithopenedgallery
Nová lavička z kolekce mobiliáře pro pěší zónu Kladno - třída TGM
výroba prototypu: Kruntorád metal design
4 + 4 dny v pohybu
J.Z.
http://ctyridny.cz/
Stavba roku 2018
Autor: rala, CMC architects, D3A
Dvorecký most
Ze soutěže jsme byli vyloučeni. Ve zdůvodnění našeho vyloučení se argumentuje počtem soutěžních panelů, nikoliv věcnou podstatou problému. Kritizovanou polohu mostu přešla porota mlčením...
Připomínky k Metropolitnímu plánu hlavního města Prahy
Libeňský most
Citymakers Workshop II, Sklepy pod Emauzy
Pozn.: Dle názoru Jaroslava Zimy je prostor parčíku mezi IPRem a Ministerstvem zdravotnictví ideálním prostorem pro venčení pejsků (dnešní stav) a veliké zásahy do své podstaty nepotřebuje.
Kam po Blance?
Petr Dolínek, ČSSD
Jiří Nouza, TOP 09
Jiří Haramul, ANO 2011
Ondřej Profant, Piráti
Matěj Stropnický, Trojkoalice
Alternativní řešení okruhu a přístupu k plánování dopravní infrastruktury představil Vratislav Filler (Automat) a Jaroslav Zima. Debata byla uspořádána ve spolupráci 8jinak!, iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat a ČRO Regina..
Foto z debaty: Photon.cz - David Kumermann
Tunelování v Libni?
Co je architektura? / Jaroslav Zima přednáší na FSv ČVUT
Přednáška z cyklu "Co je architektura?" na Fakultě stavební ČVUT se uskutečnila 12.4.2017. Jaroslav Zima se v přednášce vrátil k začátkům kanceláře, připomněl principy plánování města a na příkladech ukázal, jaké město dnes stavíme.
Foto: © Miloš Sedláčekhttps://www.youtube.com/watch?v=LMg-_sap2M8
http://web.fsv.cvut.cz/aktuality/232/
Osud Starého židovského hřbitova v Libni?
Dne 25.10.2016 se v prostorách Libeňské synagogy na pražské Palmovce uskutečnilo diskusní setkání organizované iniciativou Libeňský most nebourat, nerozšiřovat. Večer připravil a moderoval Adam Scheinherr. Tématem setkání byl Starý židovský hřbitov v Libni. Jeho osud je dokladem arogance dvou mocí: nacistické, kdy se po II. světové válce do Libně vrátil pouze nepatrný zlomek židovských obyvatel a komunistické, která pokračovala v ničení židovských památek a v roce 1965 nechala v rámci akce Za Prahu krásnější hřbitov zasypat několikametrovou vrstvou hlíny a kamení. V rámci diskuze vystoupil se svým příspěvkem také Jaroslav Zima.
Přednášjící:
Eva Janáčová, Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i. (Umělecko-historický exkurz)
Martin Vyšohlíd, Archaia Praha o.p.s. (Židovské ghetto v Libni z pohledu archeologie)
Jaroslav Zima, ateliér D3A (Jak vrátit místu pietu?)
Příspěvek upozorňoval na necitlivý a chaotický způsob zástavby v okolí bývalého hřbitova, Palmovky a Libeňského mostu. Prapodivné nové stavby se k zasypanému hřbitovu blíží ze všech stran. Hřbitov se ale přesto může stát pietním místem a zároveň součástí města tak, jak se to kdysi podařilo starému židovskému hřbitovu na pražském Josefově. K tomu je zapotřebí smysluplného územního plánu. Architekt proto připomněl starší práci D3A vzniklou ještě před zahájením výstavby objektu tzv. radnice a dalších staveb v předpolí mostu a libeňských doků. Náš návrh vycházel z tradičního přístupu k regulaci území. Byly tu ulice, náměstí, parky… Hřbitov byl v tomto případě obklopen a chráněn vysokou zdí. Za příklad posloužily snímky z Josefova, ale i zeď v Letenské ulici ukrývající tajemství Valdštejnské zahrady.
Konference „Divná místa“, bývalé kino U Hradeb 64, Mostecká ulice, Praha 1
Na setkání pořádaném studenty FF UK vystoupil v tematickém bloku „Psát do města“ Jaroslav Zima. V příspěvku nazvaném „Trochu jiná Praha“ hovořil o tom, jaké město máme rádi, jaké město projektujeme, jaké město stavíme a jak město užíváme. Za ilustraci posloužily projekty D3A, ale též chystaná „optimalizace“ železniční trati, projekt SŽDC, vedoucí k likvidaci Výtoňského mostu. Zmíněn byl také ohrožený Libeňský most a smutný rozvoj jeho východního předpolí. Užívání města bylo dokumentováno příklady otřesného přístupu k užívání veřejného prostoru a neschopnosti starat se o jeho údržbu.
Více informací o projektu „Divná místa“ naleznete zde:
http://www.ff.cuni.cz/2016/09/mezioborovy-projekt-studentu-ff-uk-divna-mista-prichazi-netradicni-konferenci/
Pozn.: Konference se konala v neuvěřitelně zničeném prostoru bývalého kina. Kdo neviděl neuvěří, co je možno provést s noblesním interiérem. Pro porovnání uvádíme foto původního stavu a foto téhož prostoru, v kterém se konference uskutečnila.
Konference Strom pro život
ulice T. G. Masaryka a související prostory v Kladně
Prezentace vítězného návrhu proběhne 27.7. 2016.
Více info k hodnocení soutěže viz odkaz:
https://www.cka.cz/cs/souteze/vysledky/trida-t-g-masaryka-a-souvisejici-prostory-v-kladne
Budoucnost centra Brna
V Domě umění v Brně se uskutečnilo jedno ze setkání z cyklu Budoucnost centra Brna, organizované společnostmi CCEA a MOBA studio. Setkání moderoval Ing. arch. Igor Kovačevič, Ph.D. Mezi diskutujícími vystoupil také Jaroslav Zima. Na příkladu pražského Smíchova ukázal, jak se na začátku 90. let podařilo změnit projekt dopravního okruhu a zachránit značnou část města před zbořením. Zároveň upozornil na hrozící zkázu výtoňského železničního mostu, ke kterému má být v rámci tzv. „optimalizace železniční trati“ přistavěn další dvoukolejný most. V tomto případě se k mostu ze strany zadavatele přistupuje čistě účelově a nehledí se na hodnoty mostu jako kulturní památky ani na hodnoty a kvalitu města, kterým železnice prochází. Brno má příležitost navrhnout změny ve svém železničním uzlu za účasti architektů (v soutěži Budoucnost centra Brna zvítězili Unit architekti – doc. Ing. arch. Michal Kohout, Ing. arch. David Tichý, PhD. a Ing. arch. Filip Tittl) a zvažovat všechny zásahy komplexně a nejen z hlediska samotné dopravy.
Diskutující:
úvodní slovo: náměstek primátora města Brna Mgr. Martin Ander, Ph.D.
Ing. arch. Jaroslav Zima
Doc. Ing. Jan Pavlíček, CSc.
Doc. Ing. Otto Plášek, PhD.
Unit architekti - Ing. arch. Filip Tittl, Ing. Lukáš Tittl
Fotografka:
Michaela Dvořáková, www.fotomisad.cz
Nominační večer České ceny za architekturu
http://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/socialbakers-karlin/?nominace=1
http://d3a.cz/cz/socialbakers-12-p
Urban Walk: Prague riverfront and public space revitalisation (Anděl)
Dne 10.6.2016 jsme provázeli asi čtyřiceti člennou skupinu německých krajinářských architektů ulicemi Smíchova. O komentovanou vycházku nás požádali kolegové z IPRu, kteří této mnohačetné výpravě zajišťovali program. Výklad vedl Tomáš Prouza. Téma vycházky se stáčelo ke stromům (catalpy, lípy, celtisy, akáty, ginga) vysázeným v uličních profilech Plzeňské, Stroupežnického, Englišovy, Radlické a Kartouzské.
Ukazovali jsme, jak celkem pěkně prospívají catalpy na tzv. piazetě, ač jsou to ve skutečnosti stromy rostoucí na střeše podzemního parkingu. Taktéž zahradní úpravy ve vnitrobloku jsou realizovány nad konstrukcemi garáží. Z Radlické ulice jsme vstoupili do průchodu v budově Seznamu, kde je k vidění dobře pěstěná bambusová houština. Zajímavá je také 58o střecha (v podstatě šikmá obvodová stěna) obchodního centra. Terasa na střeše centra je pro veřejnost dodnes bohužel nepřístupná. Členové výpravy se kromě zeleně zajímali také o novou architekturu. Často však jejich pozornost poutal nepořádek na veřejných prostranstvích a zamořenost prostoru všudypřítomnou reklamou. Vše si pečlivě fotografovali. Vycházka skončila přechodem lávky v Kartouzské ulici a výstupem do parku Sacre Coeur.
Exkurze pro delegaci OECD po čtvrti Smíchov
Účastníci exkurze:
Tamara Krawchenko, OECD Economist/Policy Analyst; Daniela Glocker, OECD Junior Economist/Policy Analyst
John Omwamba, Regional and Metropolitan Planning Officer at UN-HABITAT (United Nation Human Settlements Programme), Expert peer reviewer
Richard Wakeford—Birmingham City University visiting professor, Expert peer reviewer
Julian Jansen, City of Amsterdam, Senior urban planner and demographer
Jaromír Hainc, Tajemník sekce plánování města IPR hl. m. Prahy
Martina Macáková, Specialistka zahraničních vztahů IPR hl. m. Prahy na příkladu Smíchova
fotografovala Sára Richterová
http://d3a.cz/cz/novy-smichov-obchodni-centrum-47-p
http://d3a.cz/cz/budova-pfizer-43-p
http://d3a.cz/cz/andel-s-hotel-praha-44-p
http://d3a.cz/cz/piazza-andel-45-p
http://d3a.cz/cz/andel-city-01-46-p
http://d3a.cz/cz/andel-s-suites-praha-42-p
Přednáška v Plzni pořádaná skupinou Pěstuj Prostor
Přednášku moderoval Petr Klíma.
http://pestujprostor.plzne.cz/dialogy-o-architekture-je-treba-delat-dobrou-architekturu/#
fotografovala Barbora Mráčková, Little Cloud Photography
Videozáznam z přednášky: https://www.youtube.com/watch?v=Lrhvt8DcPoU
CBRE: Zasedačka roku
Ze zlatého fondu
Tým D.A. studia pod vedením Martina Rajniše