2016 PSN Fibichova
PSN Fibichova
Místo: | Objekt Pražské správy nemovitostí - Fibichova, Praha |
Klient: | Pražská správa nemovitostí spol. s r.o. |
Architekt: | D3A |
Autor: | Ing.Arch. Jaroslav Zima, Ing.Arch. Tomáš Prouza |
Spolupráce: | Milan Bulva, Bc. Tereza Filová, Ing. Jan Přikryl, Ing. Arch. Jana Školníková |
Soutěž: | 2016 |
Fotografie: | D3A |
Ověřovací studie nového využití budovy bývalé telefonní ústředny byla zpracována ve vyzvané soutěži. V projektu dále nepokračujeme, investor zvolil jiného architekta.
Citace zprávy:
Bývalá telefonní ústředna je majestátní budova. Pokud do ní ale vstoupíte, překvapí vás ponurostí opuštěných prostor. Kvalitní detail původní stavby překryl nános socialistického neumětelství. Ubohé dvojité podlahy a obklady děrovaným plechem Feal vévodí řemeslu druhé poloviny minulého století.
Pokud zapojíte svou představivost a tomu má naše práce sloužit, uvidíte zcela jinou budovu. Uvidíte palác plný života. Tak jako na Malé Straně v dobách, kdy její paláce sloužily k bydlení. I v nich byly reprezentační prostory majitelů a v dalších křídlech a podkrovích malé byty personálu. Paláce pulzovaly svým každodenním životem. Právě tak si představujeme obnovu ústředny. Nechceme z ní učinit velkou, i když krásnou administrativní budovu. Chceme ji změnit na místo, kde se bydlí, ale navíc i místo, kam se chodí za zábavou (do dobré společnosti) a za nákupy do prověřených a kvalitních podniků.
Tomuto jednoduchému konceptu odpovídá navrhované využití. Byty jsou umístěny od druhého patra výše. Velikostní skladba bytů je pestrá. Začíná od malých, luxusních garsonek a končí nabídkou krásných bezmála dvousetmetrových bytů. Dům má svou recepci, na některá komunikační jádra se ale nastupuje z ulice či nově navržené pasáže.
Pasáž je to, co nově otevírá a zpřístupňuje přízemí domu. Přináší s sebou městský ruch, ale i chvíli zastavení spojenou s vůní kávy. Pasáž ve tvaru L propojuje ulici Fibichova s ulicí Kubelíkova. Pasáž je poctou všem pražským pasážím a jejich lepším časům, které se pomalu vracejí. Příklady táhnou a všichni známe atmosféru pasáží v Paříži, Mnichově, Belgii, Holandsku… Je dobré chytit příležitost za pačesy a vrátit se k tvorbě prostředí městským archetypem, jakým pasáž bezesporu je.
Pasáž nasává okolojdoucí. Jsou tu obchody, kavárny a malá občerstvení. Obdoba známých a komerčně úspěšných záměrů, jako je například Gurmet pasáž v Dlouhé ulici či Wine Food Market ve Strakonické. Po Praze je ale mnoho míst, kam lidé chodí za kvalitním jídlem a soustředit tato zařízení na jednom místě na rozhraní Vinohrad a Žižkova je více než smysluplné. Obchody využívají stávající prostory zvýšeného přízemí budovy, jsou ale nově vestavěny i do dvora, kde nahrazují přístavky a objekt trafostanice. Pasáž má své kryté části, ale též otevřené dvorky. Ve svém průběhu je ve většině jednopodlažní, avšak vstupují do ní i části s dvoupodlažním parterem. Do původní dvorní pětipodlažní vestavby je prolomeno schodiště. Z úrovně pasáže tak stoupáme krytými schody do otevřeného vnitřního dvora na úrovni druhého podlaží. Zde jsou vstupy do tzv. kreativních kanceláří a odtud vedou schody do další úrovně dvora. Ta je již více určena pro stálé obyvatele domu. Kouzlo průhledu pasáže a několika úrovní je neopakovatelné a dodává pasáži její nezaměnitelný charakter. K tomu přispívá i vnitřní výškové členění pasáže dvěma „terénními“ schodišti, pasáž je však přitom bezbariérově přístupná.
Život v pasáži podporují i provozy umístěné v 1 PP. Jako příklad uvádíme jazzový klub s restaurací či malou vinárnu.
Oříškem bude vyřešit parkování pro nové obyvatele a návštěvníky domu. Vše je ale řešitelné. Navrhujeme vybourat konstrukce druhého a prvního patra uzavřeného nádvoří dvorní vestavby, podchytit její stěny a spolu s prostorem dvora vše prohloubit do patřičného počtu podzemních pater. Záměrně používáme slovo patřičný, protože jiný počet stání vyžadují obecné technické požadavky na výstavbu a jiný připravované stavební předpisy. Konkrétní počet stání je potom možno umístit v až čtyřpodlažních podzemních garážích (87 stání) nebo pomocí instalace víceúrovňových parkovacích plošin redukovat počet nezbytných podzemních pater. My se přikláníme spíše k řešení klasických (i když hlubokých) garáží bez použití parkovacích plošin. Většina aut v garážích jsou auta rezidentů a jejich výjezd není tak častý. Proto nevadí, že auta jsou zaparkována v poměrně hlubokých garážích. Pro racionální pohyb aut na velmi omezeném prostoru podzemí jsme si, kromě podchycení stěn dvorní vestavby, dovolili navrhnout vybourání nového vjezdového otvoru z ulice Křížkovského.
Rekonstrukce nadzemní části objektu má být vedena maximálně ohleduplně. Domu jaksi „po srsti“, tj. snažit se vyhnout všem větším bouráním a přestavbám a pokusit se zachránit maximum dochovaných dobových detailů. Vyšší výška pater nám vyhovuje, vyjádřeno slovy jednoho politického klasika: „Kdo na to má?“. Je rozdíl bydlet v bytě s výškou 2,6 nebo bezmála 4 metry. I v tom je půvab bydlení v paláci „Ústředna“.
Standard stavebních úprav budovy může být nejrůznější. Od velice pečlivé, slohově puristické noblesní rekonstrukce až po verzi, které říkáme punk, která přiznává nové zásahy do budovy a to včetně kontrastu nových materiálů (beton) a stávajících materiálů (např. obnažené původní spárované zdivo).
V každém případě má být výsledkem prostředí a architektura v něčem moderní a v něčem romantická. Chce se až zvolat: „Všech hipsterů ráj!“