2015 Zahrada V Jirchářích
Zahrada V Jirchářích
Klient: | Městská část Praha 1, Úřad městské části |
Architekt: | D3A |
Autor: | Tomáš Prouza, Jaroslav Zima, Eva Macková |
Spolupráce: | Linda Audyová, Petr Jehlík, Lukáš Pinkava |
Interiér: | D3A |
Projekt: | 2012 |
Fotografie: | Petr Jehlík |
Historie
Stavba kostela Sv. Michala V jirchářích sahá do románské doby, odkdy byl goticky, barokně a novogoticky přestavován. Od 14. století byl obklopen hřbitovem, který se postupně se zahuštěním města zmenšil a nakonec zůstal v rozsahu dnešní zahrady. V 17.století byl obehnán zdí – dnešní zeď z Opatovické ulice. V roce 1787 byl kostel odsvěcen, následně prodán a hřbitov přeměněn na zahradu. Památkově nejhodnotnější je zachovaná hřbitovní zeď.
Současný stav
Kostel je v majetku Slovenského evangelického sboru v Praze, který zahradu využívá pro venkovní bohoslužby a společenské události. Sbor má v nájmu nebytové prostory v domě č.p. 152, s přístupem po schodech ze zahrady. Zahrada má dva vstupy, oba přes pozemek kostela. Jeden je z ulice V jirchářích kolem zvonice kostela. Prostor je uzavřený novodobou mříží a využívá se pro parkování aut sboru. Jako vstup do zahrady není vhodný. Druhý vstup je z ulice Opatovické brankou ve zdi. Vzhledem k tomu, že není možné nově zasahovat do památkově hodnotné zdi, považujeme tento vstup za jediný možný. Zahrada je z jihu vymezena zdmi domů č.p.159 a č.p.162 a ze západu č.p. 152. Ve fasádách jsou okna, dole v přímém kontaktu s terénem. V zahradě je pět mohutných stromů, přičemž největší jírovec je v konfliktu se zdí. Navzdory tomu jej považujeme za hodný zachování.
Návrh
Zahrada se nachází na starém hřbitově vedle kostela, ke kterému historicky patří. Navrhujeme proto klidný prostor s limitovanou kapacitou návštěvníků, velikostí a vybavením orientovaný zejména na místní obyvatele.
Vstup je brankou z ulice Opatovické. Starou branku navrhujeme nahradit novou z ocelových mříží, umožňující pohled do zahrady. Kostel je lemován stávajícím dlážděným chodníkem. Vpravo podél zdi se nachází zákoutí s kůlnou. Na jejím místě navrhujeme malou vodní plochu s výtokem trubkou ve zdi. Zahrada je oproti chodníku vyvýšena a vstupuje se do ní schůdky v opukové opěrné zídce. Pobytovou plochu zahrady umisťujeme v pásu podél zdi kostela a opěrných zídek. Namísto západní opěrné zídky mezi kostelem a domem č.p.152 navrhujeme vystavět zeď, která uzavře zahradu a oddělí soukromý dvorek kostela s parkováním aut. Ve zdi se zřídí nová branka. Pobytová plocha je záměrně plošně omezená (5,8 x 23m) a poloha podél kostela je jednak nejslunnější částí zahrady a zároveň nejvzdálenější oknům obytných domů. Ve stěně můžeme zřídit přítok vody s kohoutkem jako pítko anebo malou fontánku. Zpevněná plocha je navržena ze stejné dlažby jako stávající dlažba okolo kostela, jakoby tam byla odpradávna. Zahrada nemíní ohromit soudobým designem, nýbrž přirozenou obyčejností. Vybavením je jeden velký pevně kotvený stůl prostého archetypálního tvaru a významu a volně přenositelné prosté plechové židle a křesílka. Stůl může sloužit kostelu pro bohoslužby a společenské události, veřejnosti pro stolní hry, psaní, četbu, učení, nebo práci s notebookem pro ty, kteří bydlí v okolí a naučí se užívat zahradu jako svojí vlastní. Židle a křesílka mají být levná, nelákající k odcizení, a v případě rozbití snadno nahraditelná. Použití volného mobiliáře je výraz svobody a přihlášení se k hodnotám, které jsou v evropských parcích běžné.
Zbylá plocha zahrady je věnována zeleni. Největší část zaujímá pobytový parterový trávník. Ten je po obvodu podél přilehlých domů s byty obklopen nepochozím pohledovým podrostem ušlechtilých dekorativních středně vysokých travin, která zabrání přístupu k oknům přilehlých bytů. Stávajících pět stromů – dvě lípy srdčité, jasan ztepilý a dva jírovce maďal - navrhujeme podsadit třemi novými lipami srdčitými, zachováme i keř střemchy vavřínolisté při stěně kostela a ostatní keřovitou méně hodnotnou zeleň odstraníme. V zahradě dále uvažujeme umístit sérii zvláště navrhovaných ptačích budek pro zpěvné ptactvo, a ptačí pítko. Detailní projekt zeleně bude konzultován a předložen v dalším stupni dokumentace.
Z technických systémů bude v zahradě instalováno automatické zavlažovací zařízení, zahradní osvětlení a zabezpečovací systémy. Detaily a umístění bude předmětem dalších stupňů dokumentace.
Režim zahrady vyplyne ze zkušeností s provozem. Předpokládáme její zamykání na noc, případně, dle dohody s evangelickým sborem, její vyhrazení pro činnost kostela pro určitý den a hodinu. Výhodou tohoto účelu využití je posílení sociální kontroly a pomoc udržení zahrady čisté a bezpečné.