2017 Archiv města Plzně
Archiv města Plzně
Místo: | Hala Bratislava a její přístavba, areál Světovar, Plzeň |
Klient: | Statutární město Plzeň |
Architekt: | D3A |
Autor: | Jaroslav Zima, Tomáš Prouza |
Spolupráce: | Milan Bulva, Tereza Filová, Lenka Chmelířová, Jan Přikryl, Jana Školníková |
Využití: | Ověřovací studie |
Projekt: | 2017 |
Vizualizace: | D3A |
Citace textu zprávy:
„Archiv města Plzně
Archiv bude umístěn v areálu bývalého pivovaru Světovar nacházejícím se na rozhraní obytné a průmyslové zóny městské části Slovany. Pro lepší pochopení výchozích podmínek stavby archivu si dovolíme připomenout některé zásadní kroky a rozhodnutí učiněné v průběhu plánovacího procesu areálu Světovar.
Areál Světovaru byl z vlastnictví armády do majetku města převeden v několika etapách. Město připravilo a v roce 2010 vypsalo „veřejnou jednokolovou urbanisticko-architektonickou soutěž na zpracování ideového návrhu řešení prostoru „Světovar“. Soutěžní porota dne 5. 8. 2010 rozhodla o výsledcích soutěže a dne 16. 9. 2010 byl vítězný návrh architektonické kanceláře D3A odsouhlasen zastupitelstvem města Plzně – č. usnesení 527, které zároveň uložilo podrobnější rozpracování tohoto návrhu. Dopracovaný návrh zastavovací studie byl odevzdán 15.12.2012.
Zastavovací studie definovala rozsah veřejných prostranství (nezastavitelné plochy) a rozsah ploch určených k zástavbě (zastavitelné rozvojové plochy). Obrysy zastavitelných ploch byly dány regulačními čarami. Studie potvrdila rozsah objektů rekonstruovaných a objektů určených k demolici. Studie byla navržena včetně technické infrastruktury a projednána se všemi správci sítí. Dopravní řešení areálu včetně dopravy v klidu bylo projednáno s odborem dopravy a policií ČR. Po projednání se studie stala závazným podkladem pro rozhodování v území.
V mezidobí začalo město připravovat rekonstrukci jednoho z památkově chráněných objektů. Rekonstrukce objektu B4 (Ležácké sklepy) měla být dokončena před zahájením výjimečné kulturní události „Plzeň – hlavní město kultury 2015“. Součástí připravovaného projektu byl, vedle multifunkční kulturní scény, také městský archiv. Po zahájení rekonstrukčních prací bylo zjištěno, že části původního objektu obsahují korkodehtové izolace. Tento typ materiálu je v dnešní době hodnocen jako vysoce zdravotně závadný. Rekonstrukce se změnila v odstranění ekologické zátěže. Provoz multifunkční scény našel za této kritické situace dočasné útočiště v tzv. Depu 2015 v objektu bývalých autobusových dílen v Cukrovarské ulici. Tím, že se projekt rekonstrukce objektu B4 rozdělil a dostal do jiného časového rámce, vyvstala otázka, zda nebude vhodnější nalézt pro provoz archivu příhodnější a jednodušeji rekonstruovatelné objekty.
V areálu Světovar je několik dalších využitelných objektů. Pozornost zadavatele se po komplikacích s objektem B4 obrátila k tzv. hale Bratislava (B9), která byla pro potřeby archivu navržena již v minulosti, ve fázi ověřovací studie areálu Světovar zpracované v roce 2011. Hala Bratislava a v ní umístěný archiv byli součástí zastavovacího plánu prokazujícího využitelnost jednotlivých objektů. Ze dvou stran k ní přiléhaly nově navržené nezávislé administrativní budovy označované C2, C3 a C4. V malém odstupu od obvodové zdi haly navazoval parkovací dům C1.
Rozsah městského archivu se od doby zpracování původní zastavovací studie zpřesňoval a jeho kapacita se zvětšovala. Z hlediska dlouhodobé vize a vybudování kvalitního archivního zázemí byla kapacita budoucího archivu navýšena na zhruba 30 000 bm archiválií. Tomuto množství archiválií již ale samotná přepatrovaná hala Bratislava (B9) nepostačovala a k umístění požadované kapacity byly využity ještě sousedící objekty C2, C3 a C4. V budoucnu tak nehrozí žádná provizoria a připravovaný archiv má kromě požadovaných dostatečných rezerv pro uložení archiválií dostatek prostor pro umístění strojoven zajišťujících nezbytnou kvalitu vnitřního prostředí.
Provoz archivu
Objekt archivu tvoří původní hala Bratislava (B9) a k ní ze dvou stran přistavěná nová pětipodlažní budova ve tvaru L. Líc fasády nové budovy včetně výškového uspořádání dodržuje principy regulace dané zastavovací studií z roku 2012. Tomuto zadání odpovídá i podloubí a průjezd vedoucí do budoucího dvora za budovou. Jihovýchodní a jihozápadní štít budovy bude bez otvorů a oken a umožní navázání objektu parkovacího domu (C1) na jedné straně a bytového domu (C5) na druhé straně.
Archiv je uvnitř rozdělen na dva provozní úseky. Do jednoho může vstupovat pouze personál, do druhého může vstoupit i veřejnost (badatelé). Spojení mezi těmito úseky je možné, vstup je však kontrolovaný pomocí karet a přístupových kódů. Také vertikální komunikace jsou rozdělené pro zaměstnance a veřejnost.
Sklady archiválií jsou z velké většiny umístěny na 1 NP, 2 NP a 3 NP. Menší část je ještě na úrovni čtvrtého a pátého patra. V suterénu je depozit filmového archivu a strojovny technických zařízení. Pracoviště archivní služby jsou ve čtvrtém a pátém patře. Zde je také badatelna přístupná veřejnosti. Dalším prostorem přístupným pro veřejnost je přednáškový sál pro 100 osob a na přízemí výstavní prostor určený k prezentaci činnosti archivu.“